בקבוצה מבחירה

בקבוצה מבחירה

"קהילה היא מקום שבו דאגה ואמון חשובים יותר ממגבלות ולחצים, שבו אחדות וגאווה בהישגים ובמטרה תופסים את מקומם של הניצחון וההפסד. שבו שואלים כל אחד, עוזרים לכל אחד, ומעודדים כל אחד לקיים ערכים ואידיאלים כמו אדיבות, הגינות ואחריות. קהילה כזו מנסה למלא את הצורך של כל אדם להרגיש שהוא בעל יכולת, שהוא עצמאי וקשור לאחרים. האנשים החיים ופועלים במסגרת זו נחשפים לא רק לערכים אנושיים בסיסיים, אלא ניתנות להם גם אפשרויות רבות לחשוב עליהם, לדון בהם ולהגיב אליהם, בעודם צוברים אמפתיה והבנת האחרים".

(מתוך ספרה של אלרי קוהן מצייתנות לקהילתיות).

הבחירה לעבודה בקבוצה נובעת מהרצון לעשות דברים יחד, נקודת המפגש למימוש כשרונות ויכולות באופן קולקטיבי כשהצירוף של חברי הקבוצה נותן הרבה יותר מסך הכוחות שלנו לבד. עבור פעילים בתחילת דרכם, הקבוצה חיונית כדי להעצים אותם לפעולה:
כדי לצבור ניסיון עם אנשים מנוסים יותר וכדי לגלות את יכולתם לתרום. עבור אנשים מנוסים זהו המקום בו הם יכולים לחלוק מנסיונם עם אחרים, והזדמנות לקבל איזונים מחברי הקובצה לפי צרכיה ויכולתה. ישנם אנשים היכולים לבד להרים פסטיבל בעוד חודש, אבל אם הארוע יתארגן בעבודה קבוצתית, האנשים שיהיו שותפים לעשייה יהיו חלק מהתהליך ויקבלו הזדמנות לקחת אחריות ולהיות שותפים. הדגש שאנו שמים על העבודה השיתופית נובע מההבנה ששינוי חברתי עמוק יגיע מאנשים שלוקחים אחריות, ואינו יכול להיות מונהג על ידי קומץ דומיננטי.

בחירה לעבודה בקבוצה משמעה תשומת לב לתהליך ולא רק לתוצאה.
התהליך והתוצאה הם מהות אחת שבה אנו משנים את החברה ומשתנים בעצמינו בתהליך הדדי של למידה, היכרות ופעילות. חשוב לתת עדיפות לקבוצה בכך שאנו קובעים את האג'נדה לפי היכולת והרצון שלנו. אם בחרנו להקים מרכז מידע כפרויקט משותף, נשקיע בו את המרץ הקבוצתי במקום לרוץ להפגנות ולפעילויות אחרות סביבנו.
העבודה בקבוצה מדגישה שתי תפיסות הטבועות בתרבות ומהדהדות בגלוי ובנסתר. קידוש האינדיבידואליזם מחד, וההמוניות מאידך.

האינדיבידואליזם מטופח השכם והערב כמערכת ערכים השמה בראש את המצליחנות החומרית והעדפת מוחלטת של הטעם האישי. טיפוח צרכנות זו מסייעת לשיטת ה"הפרד ומשול" על ידי ניתוק מהצרכים האנושיים והחברתיים הבסיסיים. כואב לי? אני בולע פרוזאק. הוא מובטל? שילך לעבוד. היא עצובה? שתלך לפסיכיאטר. הילד שלי בוכה? ניקנה לו פוקימון להקלה מיידית. הבידוד מעצמי נוצר כאשר אני מפנים את החיפוש העצמי כפי שהחברה מגידרה לי: בניית קרירה, עבודה, ועשיית כסף. ככל שאנו יותר "אינדיבידואליסטים" אנו יותר מבודדים ומוגבלים ממגע, קירבה וגירוי אנושי. אלו חיוניים לפעילות המתייחסת לבעיות הקולקטיביות שלנו. יצירתיות כזו מתבטאת בחיפוש דרכים חדשות להתגברות על בעיות קיומיות המשותפות לנו ולאחרים. מערכת ערכים זו אינה פוסחת על אלו הרוצים לקדם שינוי חברתי. עלולות להיווצר "קבוצות" שהן מפגש של אנשים המושכים לכיוונים שונים ללא חשיבה על גיבוש מכנה משותף.
בפעילות בקבוצה, מועיל לאזן בין שתי נטיות. ביטוי הרעיונות יצירתייים שלי חיוני לתהליך, כל עוד איני משתיק אחרים כדי לקדמם. מצד שני כדאי לפתח את היכולת לקבל ולהסכים עם רעיון טוב שהוצע על ידי אחרים, במידה והוא אינו מעלה אצלי חששות.
בדרך לפגישה כדאי להיזכר במה שמחבר אותנו כקבוצה ולשים בצד את מה שמפריד. לפתח גישה של לשמוע לא פחות מאשר להשמיע, כדי שמה שאני אומרת יוכל להתכוון לאווירה הקבוצתית. אם מישהו אמר כבר את הרעיון שלי אני לא אחזור עליו ואנסה להימנע מהערות ציניות שיכולות להרוג רעיונות מופלאים. אני הולך לא כדי להשפיע על אחרים אלא כדי לבנות יחד עם הקבוצה את הרעיונות שיתאימו לנו באופו מירבי.

התהליך של עבודה קבוצתית מבוסס על קבלת החלטות שיתופית שאינה דורשת מנהיגים. לכן הבאנו בהמשך פירוט לגבי דמוקרטיה ישירה, והגעה לקונסנזוס, שיכולים להיות בסיס להבנת יחסי הכוחות בקבוצה בה אתם פועלים ולגיבוש דרך קבלת החלטות שלכם.

מודעות פרסומת
גלריה | פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על בקבוצה מבחירה

  1. ofer shane הגיב:

    נידמה לי שאסף צ'רטקוף, אם משהו יודע בוודאות שיאמת…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s