זו לא השיטה \ איקי אלנר

זו לא השיטה

לא צריך להתגעגע לשיטת הבחירות הישנה, לתרגילים המסריחים ולקניית הקולות. צריך לשפר את הקיימת
איקי אלנר

כבר לפני עשר שנים החליט העם, ובעקבותיו גם הכנסת, כי שיטת הבחירות הקודמת פשטה את הרגל, בהולידה ממשלות שיתוק לאומי בזו אחר זו. על כן, כל ניסיון לחזור ולדון בנושא שכבר הוכרע הוא עקר מיסודו. שהרי לא יתכן כי יש ממש ב"געגועים" לתרגילים מסריחים ולקניית קולותיהם של חברי כנסת עלומים תמורת מיצובישי.

מה שכן קיים הוא צורך אמיתי ורצון עממי נרחב להשאיר את הבחירה הישירה של ראש הממשלה על כנה (עפ"י סקר "טלסקר" שנערך ב-21/22 בנובמבר, כ-55% מכלל האוכלוסייה תומכים בשיטת הבחירה הישירה של ראש הממשלה, לעומת 39% שמתנגדים לה), ולהמשיך את הרפורמות בשיטת המימשל. בין הרפורמות הדרושות: העלאה משמעותית של אחוז החסימה, חיזוק מעמדו של ראש הממשלה והנהגת בחירות אזוריות. במקום לנגח את השיטה הקיימת תוך כמיהה לחזרה לשיטה הישנה והקלוקלת, ראוי היה שמתנגדי הבחירה הישירה יהיו אלה שיובילו את המשך הרפורמות בכנסת.

אחד הטיעונים המסורתיים של המתנגדים לשיטת הבחירה הישירה הוא שראש הממשלה הופך בשיטה זו לכל יכול. אך הנה, לאחר ששני ראשי ממשלה נאלצו לפנות את כסאם לפני תום כהונתם, פתאום הם טוענים כי השיטה מחלישה את ראש הממשלה. האם לא ראוי לפחות להציג קו עקבי?

שיטת הבחירה הישירה משכילה להקנות יציבות למערכת הפוליטית. בלעדיה, היינו ודאי עדים להתחלפות בלתי פוסקת של ראשי ממשלה, וזאת ללא הליכה לבחירות ומבלי לשאול לרצון העם. אם החלפת ראשי ממשלה ללא בחירות היא, לטענת מתנגדי הבחירה הישירה, דמוקרטיה יציבה וראויה, הרי שעדיף בלי דמוקרטיה שכזו. אם הכנסת החליטה כי ממשלת ברק צריכה לסיים את כהונתה, מן הראוי שנלך לבחירות והנהגת המדינה לא תעבור אוטומטית למי שלא בהכרח זכה לאמון העם.

טיעון שכיח נוסף הוא שהנהגת שיטת בחירות בשני פתקים לא רק שהגדילה את מספר המפלגות אלא אף מעמיקה את השסעים בחברה הישראלית. ראוי לזכור כי לכנסת ה-11 ולכנסת ה-12 נבחרו 15 מפלגות, בשיטת הפתק היחיד. מכאן שריבוי המפלגות בישראל אינו נובע משיטת בחירות זו או אחרת אלא בדיוק מאותם שסעים שאפיינו וממשיכים לאפיין את החברה שלנו לאורך שנות קיומה. השסעים האלה הם הסיבה לריבוי המפלגות, ולא השיטה. דווקא הצורך לבחור ראש ממשלה ברוב של יותר מ-50% מקולות ציבור הבוחרים מחייב את הציבור להתאחד סביב מועמד זה או אחר.

אין ספק שיש להמשיך ולהשלים את הרפורמה בשיטת המימשל. חזרה לשיטה הישנה, שנבעטה מקרבנו, אינה פתרון מציאותי או ראוי. לכן אני קורא לחברי הכנסת לנצל את ההזדמנות שהונחה לפתחם, להוכיח אחריות ורצינות, ולהשלים את החקיקה הדרושה כדי לשפר את שיטת הבחירה הישירה. דבר זה, לצד כינון חוקה לישראל, יוכל להביא ליציבות במימשל ולאיחוי הקרעים בחברה. קרעים, שאף טכניקת בחירות לא תוכל להסתיר מעיננו.

איקי אלנר, מנכ"ל עמותת "חוקה למדינת ישראל'

 

מודעות פרסומת
גלריה | פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s