כיצד תוכל לקום "חברותא"? \ מרטין בובר

גרסת הדפסה-כיצד תוכל לקום חברותא מרטין בובר
גרסה למדריך-כיצד תוכל לקום חברותא- מרטין בובר-למדריך

סוציולוג גרמני מובהק, מאכס ואהבר, הבחין בין חברה או ציבור ובין חברותא או שותפות. או, כפי שניסח הוא,  בין הצטברות לציבור לבין התחברות לחברותא.
ההצטברות מבוססת על אינטרסים משותפים ואילו ההתחברות על רגש משותף.
ניסוח זה נראה לי שאינו שלם כל צרכו.  בדרך כלל מפקפק אני בכל ניסיון לבסס מציאות אובייקטיבית, הן להלכה והן למעשה, על רגשות.

מציאות אובייקטיבית היא מציאות של הוויה, לא די ברגש כדי להגדיר חברותא מהי.
בני אדם שמרי נפשם על התנאים הקיימים הגיע עד לידי להיטות, ובלב כולם רגש עז של התקוממות על סדר החברה הקיים, והם מתלכדים לאגודה מהפכנית- הרי אינם אלא מכנסים את הלהט שבכולם, את רגשות המרי וההתקוממות שבכולם, אבל לחברותא עדיין לא נעשו בזה כל עיקר, אין זו אלא אגודה סתם. יכול שתעשה ממנה חברותא, אבל בזה שכינסו את רגשותיהם אל האישים המלוכדים עדיין לא קמה כל חברותא בין אישים אלו.
לדעתי אין להבחין בין איגוד של אינטרסים לבין איגוד של רגשות, אלא בין איגוד של אינטרסים לבין איגוד של חיים. איגוד של אינטרסים אני מכנה בשם חברה או ציבור, ואילו איגוד של חיים בשם חברותא או שותפות.

אם מלכדים בני אדם את חייהם, אם הם רוצים לחיות בצוותא, ואם דבר זה אינו נשאר בחינת החלטה בלבד, אם איננו אך משהו שיצא מאת הרוח ונשאר ברוח, אלא אם הדבר הזה נופל באמת לתוך קרקע החיים, הרי אז מתהווה חברותא בין בני האדם, חברותא כגורל וכתעודה.
חברותא היא איגוד של חיים,שהאנשים המשתייכים לו מחייבים אותו בכל מהותם, ומאמתים אותו בכל מהותם. איגוד שחיים בו חיי-מהות. כלומר, לא בחלק של הוויתנו בלבד , לא ברוח או ברגש בלבד, לא באלו דברים נעלים שבקרבנו, אלא: חיים מחייבים ומאמתים בגוף ובנפש, בדברי מעלה ובדברי מטה, בכל הקיום הזה כולו…

ורואה אני תשובה לדברי, שכמה מכם משיבים אולי בשתיקה: הדברים אמורים בחברה של עכשיו, והרי יודעים אנו שהיא רקובה, שלכל היותר יכולה היא לשמש זבל (דשן) לחברה שעתידה לבוא, ואמנם דעתנו היא שאין כיום שותפות אלא לשם מלחמה על מילוא הדרישה לסדר חברה חדש.
אבל, ידידי, מחויב אני לומר : גם זוהי אשליה.

איני מתכוון לסדר החברה החדש. עומד אני בכל לבי וללא שיור לימינם של אלו העובדים עבודת חיים להתהוותו של סדר חברה חדש. אבל אל תחשבו שדי בזה, כלומר שיסוד סדר חברה זה יספק בשביל שתקום חברותא.

גם אם שיתוף החיים ושיתוף הפעולה של בני אדם עלי אדמות יהיו צודקים יותר, עדיין לא נתגשמו על-ידי-כך חיי צוותא אמיתיים ויחסים ישירים ושלמים באמת בין אדם לחברו; אנשים החיים יחד במוסדות צדק אינם חיים עדיין מתוך כך בחברותא. בזה, שיתגברו על העוול, על שיטת הניגודים האיומה שבייצור היום, שבצורת העבודה היום, שבמערכת השכבות החברתית היום,  עדיין לא נבנו כלל וכלל חיי שותפות וקשרי חיים בין בני אדם. מוסדות סוציאליים מסודרים יעמדו על תלם, אסור יהיה לפשוע בחברה כשם שאסור כיום לפשוע בקניין פרטי, יגנו על החברה כשם שמגנים כיום על ההון, ובכל המנגנון הזה המותאם עד להפליא- ייתכן שחברותא בלבד היא שלא תצמא לה מקום להניח את ראשה.

באנשים שלא חלה בהם הפיכה אין לבנות חברותא, ומוסדות בלבד אין בכוחם להפוך אנשים בלתי מוכשרים לחברותא לאנשים מוכשרים לה.

מודעות פרסומת
גלריה | פוסט זה פורסם בקטגוריה הציר הקבוצתי, הציר הרעיוני, סמינר כניסה לשלת, של"ת, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על כיצד תוכל לקום "חברותא"? \ מרטין בובר

  1. פינגבאק: חיים מול משימה (מהי חברותא)-סמינר קבוצה 2012 | פתיליה

  2. פינגבאק: מהיא חברותא?- קבוצה 2012 | פתיליה

  3. פינגבאק: סמינר קבוצה 2012 | פתיליה

  4. פינגבאק: סמינר קבוצה | פתיליה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s