הציונות בסימן שטיפת המוח הקפיטליסטית / שאולי אשכנזי

הציונות בסימן שטיפת המוח הקפיטליסטית / שאולי אשכנזי, קן ראשון מרכז, שכבת "ביתניה"

 

החברה הישראלית מכרה את ערכיה המכוננים ואת אופייה הייחודי תמורת תרבות צריכה מעוורת ומדכאת.

 

"..אני כה עייף.. זה היה היום הארוך ביותר בחיי.. הכל התחיל ב-שבע ושלושים, כשהתעוררתי למשמע צלצולו הצורם של הטלפון האלחוטי החדש שלי תוצרת פנסוניק™. זו הייתה לילי פאנג-צ'ו, הפיליפינית החדשה של אבא. היא מילמלה משהו על בית חולים ועל זה שהוא נפל. גררתי את עצמי לחדר האמבטיה וציחצחתי שיניים בקצת קולגייט™. התרחצתי קצת וזרקתי על עצמי כמה בגדים מהארון: מכנסיים של קרוקר™, חולצה של לי קופר™ ונעליים של גוצ'י™. בריטני ספירס™ חייכה אלי ממקום מושבה על הקיר בחדרי, דומה כי אינה מודעת כלל לסערת הרגשות שאני נתון בה (הכסילה).

דהרתי במורד המדרגות לכיוון החניה. נכנסתי לתוך הסובארו™ ושמתי פול גז אל עבר איכילוב. אכלתי המבורגר של מקדונלדס™ שבמקרה, נשכח זרוק במכוניתי והדלקתי קצת רדיו כדי להסיח את דעתי. שוב הושמעה הפרסומת הידועה של אייס קנה ובנה™, שבמהלכה התוודעתי לעובדה הכה המדאיגה ששוב שכחתי לקנות שואב-אבק-היפר-אלקטרי שגם עושה חלונות (מאד חיוני).

לאחר זמן מה, הגעתי לאיכילוב ושאלתי על אבי בטון מודאג. האחות הראשית שם, או משהו בסגנון, ענתה לי בטון קריר שהוא מת. שאלתי אם הם עשו כל אשר היה ביכולתם בכדי לעזור לו והיא ענתה שלא. הם לא עזרו לו בכלל כי לאבי לא היה ביטוח רפואי…"

(מתוך יומנו של בנאדם ממוצע החי בישראל)

 

המציאות היומיומית שלנו בארץ ישראל היא מציאות השואבת את ערכיה ומרכיביה מהעולם המערבי. מציאות שבה הציונות היא דבר שאבד עליו הכלח ותרבות הצריכה היא התרבות היחידה שנחשבת.

"עם ישראל הוא עם חזק ויבנה לו חברה שלא תהיה נחותה מחברות אחרות", (יצחק בן אהרון, ממנהיגי תנועת העבודה). וכמו שנאמר כך היה. מדינת ישראל (ע"פ חלומם של מייסדיה) הייתה אמורה להיות מדינה יהודית חילונית מובהקת שכל אדם בה חופשי לחיות ללא כפיית דעה, אמונה או אורח חיים… רק חבל שכל הנ"ל אינו רווחי ומדינת ישראל, כמו שנכתב בתחילת הפסקה, לא שונה מהחברות המתקדמות בעולם, לא שונה מהעולם המערבי…

הדגש היום בעולם בכלל ובארץ ישראל בפרט מושם על חיקוי של חברינו בארה"ב, ולא על ערכים השייכים לתרבותנו אנו. אנחנו שואפים כ"כ להדמות לגויים עד שאנו מאבדים את עצמנו.

"המקום היחיד שבו אנו יכולים לחיות את חלומותינו הוא הפרסומות", לדברי מנחת תוכנית המציגה פרסומות מכל העולם. משפט זה נכון רק בחלקו. הפרסומות משקפות את חלומותינו פחות ממה שחלומותינו משקפים את הפרסומות. השוק הקפיטליסטי הוא זה שקובע את צרכינו ורצונותינו. יש את הצרכים הפרימיטיביים והרגילים שיש לכל אדם כמו; סקס, עושר חומרי, פרסום ותהילת עולם; וכדי להשיג אותם, עלינו לשתות קוקה-קולה, לשקול 42 ק"ג או פחות וללבוש את הצעקה האחרונה מפאריז.

מרוב שאנו חושבים על איך לספק את רצונותינו הפרימיטיביים (כי זה מה שהשיטה הקפיטליסטית מחנכת אותנו שהוא טוב וחיובי), איבדנו את ערכינו הבסיסיים כגון כיבוד אחינו בני-האדם, עזרה לזולת וחמלה השאובים מן היהדות.

אנחנו מדוכאים ע"י השיטה הקפיטליסטית ואיננו אפילו יודעים זאת. דיכוי שכזה נקרא דיכוי מרמה שלישית. להלן, שלושת רמות הדיכוי:

דיכוי מרמה ראשונה הוא נראה לעין ועוסק בהפעלת כוח פיזי על המדוכא שנגדו ניתן להתקומם במידה זו או אחרת של הצלחה.

דיכוי מרמה שניה הוא יותר מתוחכם ומתרכז יותר בהפעלת מניפולציות על המדוכא. כבר לא מדובר באנשים הנאבקים מאבק פיזי, יש עכשיו מעבר למעמדות או לקבוצות. נגד הדיכוי האדיאולוגי, ניתן להפעיל (כמו מרקס בזמנו) ביקורת אידיאולוגית (יצירת מודעות) ולקומם את המדוכאים על מדכאיהם.

דיכוי מרמה שלישית, משמעו יצירת מערכת שלמה שבה, מבנה הנפש של המדוכא משתנה כ"כ, עד שלעולם לא יוכל ולא ירצה למרוד בה. האבסורד הוא שעל אף הכבלים המדוכא נתון באשליה של חופש. כאן מדובר בהנחלה של תשוקות חדשות, בהנחלה של צרכים, מחלות, רעלים ("תרופות") ורעלי נגד, בייצורו של אדם חדש, שבעיקרון לא יוכל לרצות ולהיהפך למשוחרר.

אפשר לראות דוגמה מאד טובה לכך, שבארץ ישראל, חיות להן 4 משפחות עשירות (נמרודי, מוזס, פישמן ושוקן) החולשות על כל עולם התקשורת לסוגיו והן אלו המספקות לנו את תכני המידע הקיימים והן אלו שבעצם אומרות לנו מה לחשוב.

כיוון שזה לא רווחי מבחינתן, לעזור למיעוטים נחלשים או סתם לתרום לחברה באופן כללי, הן "מחנכות" אותנו להאמין כי אנו חיים למען עצמנו בזכות עצמנו ואנשים אחרים שמזלם פחות שפר הגיעו למצב זה בזכות עצמם ועליהם להישאר במצב זה לנצח.

אם כל אחד מאיתנו, יהיה יותר מודע למצב המתרחש סביבו ולא יקח כל דבר שאומרים לו אנשים בעלי מעמד או דברים שהוא קורא בעיתון ובטלוויזיה כתורה מסיני, אולי לא נכחיד את עצמנו ונתקדם בביטחה אל עבר עתיד ורוד וטוב יותר.

 

 

 

מודעות פרסומת
גלריה | פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s