אושר \ מאיזה אתר אינטרנט מוזר

ההנחה המקובלת היא שחייבים להגיע להודו או למנזרים בטיבט כדי לקבל את הרמז העבה הראשון. לא רק שלא צריך לנסוע רחוק, אפילו לא צריך לחפש מאחורי הגב כמקובל. צריך פשוט להביט במילים ולהבין .

אושר …- זה עומד להיות פשוט לכן לא תבינו את זה בשניה הראשונה

אושר נובע מהשורש א.ש.ר שיכול גם להלל :

"אשרי האדם …  וכ'ו  , אך הפירוש הכי משמעותי של אושר הוא ביטוי של תחושת…אישור.

אושר = תחושת אישור

אישור ?! -כן בדיוק. אושר הוא מצב שבו קיבלנו אישור ,לרוב לגבי דבר מה יקר או חשוב לנו. למשל אם קיווינו בכל מאודנו להצליח לשכנע מישהו שאנו ראויים לאהבתו, או אם סוף סוף הבוס שוכנע שכדאי להראות לנו את הכרתו בתרומתנו לחברה והעלה משכורתנו אנחנו מגיבים בהבעות פנים מילים וקולות שכל מי שמכיר אותנו יהיה מוכן להישבע שאכן אנחנו מאושרים.

בשתי הדוגמאות "נותן האישור" לא היה פנימי אלא גוף חיצוני ובשתי הדוגמאות אותו מקור של "אישור" בספק אם ישוב לפעול בצורה דומה. כך שהיסוד שגרם לפרץ האושר הזה לא בדיוק "יציב".

ואם נסתכל במבט חטוף על פני רוב האנשים מסביב, כנראה שהמצב שבו אנשים תולים את מקור סיפוק תחושת האושר על ידי אישור מגורם חיצוני לא יציב -די שכיח .

האא! תגידו ,אני אישית מכיר את סבתא של אסף סוף שחייכה עד יום מותה הראשון
.נכון ,הסבתא היקרה ההיא אכן חייכה עד יומה האחרון והיתה אכן ישות מאושרת באופן כללי וכל זה בגלל שאחד ממקורות אושרה החיצוני (נותן האישור) היה אירוע שהתרחש אי שם בעברה ובו זכתה לאישור על מידת נחשקותה כאישה צעירה ומעורבים בו זמר נודד ואסם רווי ריח חציר שזרח באור לבנה .
ודרך הסבר על מקור אושרה של הסבתא המחוייכת אנו מגיעים לאופי הבא של מקור אושרנו :
הגשמת מטרה נייחת
מטרה מכל סוג שהשגתה היא מעין "ג'וק או חיידק" בלב הנושא אותה . מי הם האנשים האלה ? ובכן,זה יכול להיות כל אחד שקיבע את חייו כלפי מטרה אחת בלבד. לדוגמא: אופנוען ששם לו למטרה לעבור את השבר הסורי-אפריקאי בזינוק מרהיב אחד. זה יכול אחד ששם בליבו את הרעיון שהוא חייב להקיף את העולם על חד אופן או כמו במקרים יותר מוכרים של ספורטאים שרוצים להגיע להישג מסויים, פוליטיקאים שרוצים, אומנים שרוצים, בעלי מקצוע שרוצים, אנשי רוח שרוצים…ועל זה בדיוק שר הזמר המפורסם "כל אחד רוצה להיות זמר" .
כאן זה די פשוט : הגשמת -קיבלת אישור
קיבלת אישור ?! = אתה מאושר.
יש כמובן בעייתיות מסוימת עם סוג המטרות הללו :

א) אתה חייב להקדיש להם ורק להם את מרצך וכוונותיך (שזה לא נורא כל כך) …אך שלפעמים הם לא בדיוק הדבר שאתה ממש מיועד באופן מיוחד או בעל נטיה טבעית אליו, ובמילים אחרות -לא יכולות ממש להועיל או לגרום לך "להוציא מעצמך את המיטב".

ב) אם לא הצלחת מסיבות שונות לממש את ה"ג'וק"  תסבול מייסורים לשארית ימי חייך ואם הצלחת ,תסבול משיממון עתיר יריעה שיתפרש כצל מעל חייך ויאפיל על כל זמנך על הפלנטה פרט לנקודת הזמן בעברך שאכן "עשית את זה".

* הערה : ראה את החלום הקיבוצי .לאחר שהושלם והוגשם -חלפו להם ימי הגדולה והגיעו ימים שמבשרים על הקץ .

הגשמת מטרה ניידת
כאן זה הולך להסתבך . איך אפשר לקבל חזרה אישור ממשהו שמיקומנו אליו כל הזמן משתנה ? ובכן,במקרה זה מגיע האישור ממקור בלתי צפוי. הוא מגיע לרוב מאנשים אחרים שיודעים ורוכשים כבוד למטרתך ומאשרים לך (בצורה -בלתי מודעת לרוב) על הצלחותיך או כישלונך.
ניקח לדוגמא עלם צעיר שחלומו ומטרת חייו היא לפתוח חברת הייטק שתוביל בתחומה, תהייה רווחית ומפורסמת. אתם מכירים את כתבי העיתונים הכלכליים ואת פוקדי "המסעדות הנכונות"-במקרה זה הם המאשרים.
אף אם אותו עלם מחזיק בכיסו מכתב חסוי מהבנק בו הוא מתבקש בהקדם האפשרי לשוחח עם בעל הבנק לגבי חוב של שבע ספרות ביחידות של מטבע חוץ ירקרק  הוא עדיין יכול להרגיש "מאושר" מהמבטים והלחשושים שמלווים אותו בעת שהוא מחנה את ה"גלגלים" היוקרתיים והנכונים על המדרכה.
או לדוגמא אותו מושג נפוץ ומעורפל הנקרא "החלום האמריקאי" שהפך למין דת נפיצה כבועת סבון. שיאו של החלום עוסק בהכרה ציבורית רחבה, רצוי במאגזינים נחשבים, שפע של נשים מהסוג המתאים לחלום ובערימות המושא הנחשק שנשים מחלומות אלה מגיעות בגללו-האל הירקרק כסוף (אך הפעם מסודר בחבילות ומונח בעדנה בתיק עור על שם ההוא ששירת את המלכה הבריטית באומץ ותושיה)
מטרה ניידת יכולה גם להיות רצון להיות נאהב, רצון להיות "מקובל" בחברה, רצון להצליח עם נשים, רצון לתפוס את הגל הגבוה יותר …מטרות שהגורם המאשר בהם משתנה ללא הרף, מטרות שאף פעם אינן מעניקות תחושת שובע ארוכת טווח.
כאן אולי אתה מניח שאנחנו מתקרבים וזה עושה רושם של "חם חם -רותח" (ממשחק החם – קר שלא נס ליחו)  אבל למרות הקירבה של הושטת יד לפתרון המהותי ,הוא אכן נמצא בדיוק מולך -רק מעבר לקיר .
אתה יכול לשאול "למה לי בכלל מטרה ?"  מיליארדים חיים ללא הנפת הדגל המיותרת הזאת -למה דווקא אני ?!
ובכן בני… קום ועמוד על רגליך כי נבחרת -סתם ,אני צוחק.

בחירתם והגדרתם של מטרות ראויות לבן אנוש

הסיבה היחידה לבקש לעצמך מטרה בחיים היא רצונך מתוך בחירה שלא להפוך לעוד פרט אפור ודהוי על אחד מלוחות הסטטיסטיקה,  וכן ..אתה יכול להישאר אם אתה נמנה על הסוג שמרגיש שם נוח.
האושר שלך יכול להתרחש אם המטרה היחידה הנכונה בשבילך תתקיים בחייך- והיא זאת שתאזן אותך, תשכלל אותך, ותקרין ממך הלאה את כל מה שטמון בך.

מטרה שתפיק ממך את המירב כאדם

רגע רגע רגע … מה אתה מתחיל עם הדיבורים הרוחניים האלה אתה בטח מתכוון להחזיר אותי בתשובה או להכניס אותי לאיזה כת סודית נכון ?!

אני מנסה משהו עם קת אבל במקרה הזה היא של רובה ואתה עדיין לא מקשיב -שב!

מה אתה נבהל ? אף אחד לא מבקש ממך ולא יבקש ממך כלום זאת היתה ההבטחה עוד מתחילת המאמר הקודם…
דיברנו על שאלת החיפוש אחר אושר ומשמעות בחיים. לפני רגע סיימתי להסביר את ההבדלים בין נותני אישור חיצוניים שמקורם הוא מטרה ניידת ומטרה נייחת – האופנוען ההוא עם קפיצת השבר הסורי אפריקאי…ואז אמרתי שאנחנו ממש קרובים לנקודה במרחק של הושטת יד -רק שהיא נמצאת מעבר לקיר.
אם הצלחה נוסח "החלום האמריקאי" כל כך מתוקה איך זה שרבים כל כך מאלה המכונים בשפת הרחוב:
"..The one who made it"
פשוט "יורדים מהפסים" ולמה למרות החיוכים הנשלחים לכל עבר אין בעיניהם זיק ולו אחד -של אושר ?!

-כי כאן הם נופלים במלכודת הבעיה השניה ולרוב גם הראשונה של המטרה הנייחת או במילים פשוטות: זה לא מועיל להם ולא יכול לקדם אותם במאום כבני אדם. לכן הסמים והאלימות האשפוזים, הגירושים, ההתמוטטות הכלכלית שמניסה את אלה שחשבו לחברים, הניתוחים הפלסטיים ופשעים מוזרים ועוד מאלה שכל כך נפוצים אצלם.
צריך אומץ בכלל לרצות להגיע לשם -זה מה שאני חושב על זה.
נכון ,יש את אותם היוצאים מהכלל שהחלום הנפוץ הולם את אישיותם אבל את הכלל אני בטוח שאתם מזהים והנקודה שהבנתם אם נשארתם עד עתה…
מה שיגרום לתחושת אושר פנימית ממושכת היא הידיעה שכאדם אתה במירב האפשרויות הטמונות בך.

נו, תגיד – "אבל אני …-מה אני בסה"כ ?! גדלתי בשכונה רגילה למדתי בתיכון עיוני, ראיתי כמה סרטים טובים, עשיתי צבא, קצת חוץ לארץ כיוונתי לקריירה, קצת חברים אתה יודע כמו כולם… לא יודע אם טמון בי משהו מהדברים האלה -הרוחניים"
אני שמח שזיהית לבד – הבסיס לתחושת אושר יציבה הנחשקת כל כך טמון באחד מרבדיך הלא "שמישים במודע בחיי שיגרת היום יום".
אם טרם שהית או נוכחת באותם רבדים הסר דאגה מליבך אינני עומד להשליך אותך לתהומות בלתי מוכרים (לפחות ללא חבל הצלה משובח שקשור לכסא שלי).
כן ידידי, הדלק את הפנס והתבונן שם לתוך החשיכה. זו רק קרן אור מתבוננת במרחביך ואין ממה לחשוש. אני מאמין שכבר הכרת את הסיטואציה הזאת ברגעים חטופי מבט, בהולים.
בכל מקרה זה לא הכיוון כרגע. אנחנו יודעים שתחושת אושר קשורה באישור וקשורה ברבדים בך שטרם מיפית ומקומות שעד עכשיו חששת מלהיכנס אליהם ובטח שלא לבד, שכן -מי יודע מה נמצא שם ?
לכן הכיוון כרגע הוא בורותך הנוגעת ללב לגבי מי שאתה ומה שהינך באמת.

בתמונה זו השייכת כנראה לאיזה אתר "רוחני" ברחבי רשת ערימות המחשבים והחוטים המקשרים בינהם הנקראת ה " WEB", מוצגת בהצלחה יחסית סביבת קרינתו האלקטרומגנטית של כל אדם חי המוכרת בשמות  "אאורה" "הביצה המוארת" או פשוט "אורה". (אורה כמו בשיר "ליהודים היתה אורה ושמחה…") זה לא צילום אמיתי, אבל זה מספיק קרוב למציאות.

הצבעים (במציאות) משתנים מאדם לאדם ולרוב גם מרגע לרגע. הנקודות באמצע הם בעצם הוספת פרטים עד לכדי להגזמה אבל בכל מקרה, ככה אתה נראה -עם העיגול הזה דמוי הביצה סביבך שרוחשים בו צורות וצבעים שונים ובמהירויות דחיסויות ואופנים שונים.
כל זה קשור לחלקה האחרון של השאלה – החיפוש אחר אושר ומשמעות .
משמעות מלשון השורש ש.מ.ע.
בדברים שאנשים אומרים, בנימה שלהם ובדרך שבה הם אומרים את מה שברצונם למסור מסתתרים רבדים שלמים שאותו סבתא מחוייכת עליה השלום יקירת המדור מתחילת הסיפור מכירה היטב. אחת הסיבות לחיוכה התמידי היה הפער בין מה שאנשים אומרים לבין מה שקלטה שנמסר באותו מסר עצמו ,-אך באחד הרבדים החרישיים. (שניתן להאזין לו ואפילו לבטוח במסריו לאחר אימון קל ויושר עצמי נדיר)
בדברים הנמסרים שוכנת המשמעות הגלויה ובנוסף למה שנשמע "מעל פני השטח" באוזן רגילה, קיימות משמעויות נוספות באותו רבדים נסתרים -אך משום מה לא משוחחים עליהם.
למעשה אותו רובד נסתר אינו מיוחד רק לשפה המדוברת והוא קיים ובא לידי ביטוי בכל מעשיו של האדם, כולל מה שנתפס ונקרא כרגע בפי כל אומנות (אבל לזה לא אתייחס כרגע).
בכל אופן -מנהגה של אותה סבתא לחייך נבע מהאזנה מחוייכת לשטויות (שטות היא מסר שהפער בין הרבדים הגלויים והסמויים בו גדול מדי) ששכנתה החדשה מעבירה לה בעת תליית הכביסה בחצר המשותפת.
המשמעות עולה ככל שהרובד בו היא מתנגנת עמוק יותר בהתאם גבוה יותר ונסתר יותר.
כל זה מסביר מדוע לעיתים אנשים שעיסוקם בקריאה ישירה או קשירת קשר אל הבורא בוכים בכי עמוק, הרי בוודאי שמת לב לעובדה שבהרבה פסוקים בתנ"ך מופיע הפועל " ויבכ " ובכן,…זה לא רק בגלל העובדה שאנחנו עם של "קוטרים".
משמעות נעשית אמיתית כשהיא בהתאם מלא למקומות שאנו מחוברים אליה, ומהמקום העמוק הזה אנשים מגיבים לעיתים בתגובה רגשית עמוקה.
כבר העליתי את עניין השמיעה…תתקרב, יש לי סוד ללחוש לך באוזן.
אתה ואני בעתיד …-לא עכשיו ממש, עומדים לעבור את התהליך המפחיד והמסית שינה מעיני כל אותם מליוני אנשים במהלך ההיסטוריה -תהליך של הפרדות מהגוף הפיסי, ההתנתקות הגדולה -המוות.
עכשיו נחזור לדבר על המשמעות של המשמעות …
)אין לי ממש ברירה ,תאמין לי שהייתי שמח לדבר בפשטות ולעניין -אבל רק כך אולי אוכל לגרום לך להאזין)

האם גם אתה מאלה הממתינים שהמשמעות של חייהם תתברר להם רק במותם ?!

תהייה מוכן להתעלם מרבדיך העמוקים יותר ולהתכחש לקיומם בפני עצמך רק כדי לחכות לאותו רגע שבו יחלפו על משמעותם האמיתית האירועים החשובים ביותר של חייך ?
אני טוען שאתה פשוט חושש. הפנס העלוב שבידך לא מצליח להטיל אור על כל אותם מקומות בהם רוחשים הדברים הטמונים בך (החוששים כמוך להיחשף) ולכן אתה בוחר לוותר על ההרפתקה המשמעותית מכולם – לגלות את עצמך.

תחושת אושר רציפה תתקיים בך רק אם חייך יהיו בהתאם לרבדיך המשמעותיים והעמוקים ביותר.

אתה עדיין מהסס לעשות צעד ואפילו קטן, והצדק כולו איתך -וחששך מובן,אך אל דאגה. יבוא יום ותבין כי זו לא שאלה של אומץ אלא של חופש בחירה אמיתי.

ועכשיו כדאי שנצא להפסקה
ואולי עדיף שתישן על זה
אפילו יום או יומיים
אם צריך…

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s