מתוך "מנוס מחופש" \ אריך פרום

במערכת הקפיטליסטית היו הפעילות הכלכלית, ההצלחה והרווח החומרי מטרות בפני עצמן. תפקידו של האדם לתרום להתפתחות המערכת הכלכלית ולצבור הון לא לתכלית אושרו האישי או ישועתו האישית, אלא כתכלית בפני עצמה. האדם נעשה בורג במנגנון הכלכלי האדיר- בורג חשוב אם יש בידו הון רב, ובורג חסר חשיבות אם אין בידו הון- אך בכל מקרה בורג המשרת מטרה שמחוץ לעצמו.

…..

תחושת הבידוד וחוסר האונים של האדם המודרני מתעצמת לאור יחסי-האנוש בחברה. היחסים בין אדם לחברו איבדו את אופיים הישיר והאנושי, והם מונעים על-ידי מניפולאציות ושיקולי כדאיות. חוקי השוק מושלים בכל היחסים החברתיים והאישיים. ברור שהיחסים בין מתחרים חייבים להיות מבוססים על אדישות הדדית, שאם לא כן, אחד מהם יהיה משותק ולא יוכל להגשים את מטרותיו הכלכליות- להילחם בחברו ולא להסס לרמות אותו בשעת הצורך.

…..

לא רק היחסים הכלכליים, אלא גם יחסי-האנוש הם בעלי אופי מנוכר. במקום יחסים בין בני-אדם הם לובשים פני יחסים בין עצמים דוממים. אך אולי הדוגמה החשובה והמזעזעת ביותר לאווירה זו של כדאיות וניכור היא יחסו של האדם לעצמו. האדם אינו רק מוכר מצרכים, הוא גם מוכר את עצמו ומרגיש כמצרך. עובד הכפיים מוכר את כוחו הגופני. איש העסקים, הרופא והמנהל מוכרים את ה"אישיות" שלהם. הם חייבים שתהיה להם "אישיות" אם ברצונם למכור את מוצריהם או שירותיהם. אישיות זו חייבת להיות נעימה, אך פרט לכך חייב בעליה על מספר דרישות נוספות: הוא חייב להיות בעל מרץ, לגלות יוזמה, לעשות דבר זה או דבר אחר, בהתאם לדרישות תפקידו ומעמדו המיוחד. כמו בהקשר לכל מצרך אחר, השוק הוא הקובע את ערכן של תכונות אנושיות , ואף את עצם קיומן. אם אין תועלת בתכונות שיש לאדם להציע, הוא אינו זוכה בהערכה, בדומה למצרך שאינו נמכר הנחשב לחסר ערך, גם אם הוא בעל ערך שימושי.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s