על החברותא \ מרטין בובר

קטעים מתוך "נתיבות באוטופיה"/מרטין בובר

"הקמת מוסדות כלליים חדשים אין לה השפעה משחררת באמת, אלא אם כן תסייע לשינוי- דמותם של החיים הממשיים בין בני-אדם לחבריהם, תקדם את השינוי הזה ותבהירו ותאחידו. והחיים הממשיים בין בני-אדם לחבריהם אינם מתחוללים בתוך המדינה המופשטת, אלא במקום חיותה של הצוותא במובנה המקומי, התפקודי, הרגשי והרוחני- בעדה; חיים ממשיים אלה הם כיום מדוכאים, מדוכדכים, נדחקים הצידה; היצור המלאכותי ששמו מדינה מצץ את הדם מעורקי העדות עד שהוא, בכל טיבו המופשט והאמצעי, שולט בעדות המדולדלת כבעל גוף משגשג, ממש כאילו היה בריאה ולא מלאכת מחשבת.

רק מבפנים, על-ידי החייאת רקמתם של התאים, תבוא רפואה והתחדשות. העדה על כל צורותיה צריך שתתמלא מציאות חדשה, מציאות של יחסים ישירים יותר, טהורים יותר, צודקים יותר בין אדם לחברו, כדי שמתוך ליכוד של קהילות אמיתיות תקום קהילה אמיתית הצופה בחיוך אל גלגלי המנגנון המחלידים, הנושרים אחד אחד לגל הגרוטאות.

עלינו לשחרר את החיים האמיתיים בין אדם לחברו. החברה כיום היא אורגניזם שתאיו הולכים ונובלים, עובדה מעולם הרוחין, שפעולתו הנאמנה של מנגנון מחפה עליה, מנגנון המעמיד פנים של אורגניזם, היא המדינה.

המדינה של ימינו, גם אם תהיה לסוציאליסטית, אין בידה למלא את התשוקה לחברותא, אין בידה ליתן ליחידים את התחושה האלמנטרית של התחברות, שאותה מבקשים מן החברותא: שהרי מדינה זו אינה חברותא ואינה עשויה להיות. אין קיבוץ אנשים גדול נקרא חברותא אלא אם הוא מורכב מחבורות חיות קטנות, מתאים חזקים של הוויית-צוותא בלתי-אמצעית, תאים שיחסי הגומלין שביניהם הם ישירים וחיוניים כיחסי חבריהם זה לזה, והם מתלכדים לקיבוץ זה באורח ישיר וחיוני כהתלכד חבריהם היחידים אל התאים. במקום שחיי-הממש בין בני-אדם לחבריהם בתוך יחידותיהם הטבעיות הם חיים מפוררים, אין הקיבוץ האנושי הגדול יכול להיענות לתשוקה הזאת אל החברותא ואל השותפות אלא במעשי תרמית .

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s